ÜRKüTLÜ KÖYÜ sarikaya yozgat
urkutlu koyumuzun Sitesi'ne Hosgeldiniz..

Eğer Üye İseniz Lütfen Giriş Yapınız, Eğer Henüz Üye Değilseniz Ve Forum’a Katılmak İstiyorsanız Üye Olabilirsiniz..!
urkutlu koyumuzun Sitesi'ne Hosgeldiniz..

Eğer Üye İseniz Lütfen Giriş Yapınız, Eğer Henüz Üye Değilseniz Ve Forum’a Katılmak İstiyorsanız Üye Olabilirsiniz..!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

koyumuzun forumu

AnasayfaPortailGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 33 kişi C.tesi Ağus. 17, 2013 12:56 pm tarihinde online oldu.
En son konular
» CounTeR StRiKe Cs 1.5,1.6 SxeDe ÇaLıŞaN Cfg-Cs AiM CfG İnDiR
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptyPaz Ocak 08, 2012 3:47 pm tarafından Admin

» selam aleykum bende burdayim
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptyPaz Ocak 08, 2012 12:18 am tarafından Admin

» SOHBETTTTT
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptyPaz Ocak 08, 2012 12:16 am tarafından Admin

» Terim etkisi! 2-4 cimbom samsunda kazandi
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptyC.tesi Ocak 07, 2012 8:23 pm tarafından ilhami01

» Wheelman ViTALiTY PC Oyun
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptyC.tesi Ocak 07, 2012 7:58 pm tarafından ilhami01

» Cs 1.5 Hs ATaN Cfg Bu CfqyLe PaSo HS Atacaksınız!
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptyÇarş. Ocak 04, 2012 8:03 pm tarafından Admin

» CCleaner3.14.1616
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptyÇarş. Ara. 28, 2011 6:27 pm tarafından Admin

»  windows 7 DNS Ayarlarını değiştirme
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptySalı Ara. 27, 2011 10:42 pm tarafından Admin

»  Microsoft .NET Framework 1-2-3-4 (TÜRKÇE TEK PAKET)..
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptySalı Ara. 27, 2011 10:32 pm tarafından Admin

» Sothink SWF Decompiler 5.0 Build 503
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptySalı Ara. 27, 2011 10:27 pm tarafından Admin

» ibretlik bir olay Ahde vefa
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptySalı Ara. 27, 2011 9:55 pm tarafından Admin

» yozgat-tan-guzel-kareler-
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptySalı Ara. 27, 2011 9:54 pm tarafından Admin

» kurban bayraminiz mubarek olsun
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptyPtsi Kas. 15, 2010 7:45 pm tarafından Admin

» Kolbasti Yozgat Usulü
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptyC.tesi Mayıs 29, 2010 12:09 pm tarafından urkutlulu

» badr hari vs ruslan karaev "sanalturkum.com"05.12.2009
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptyPtsi Ara. 14, 2009 8:53 pm tarafından Admin

Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey

2 posters
YazarMesaj
Admin
Kurucusu
Kurucusu
Admin

Kişi sayfası
BAŞARI PUANI:
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey Vote_lcap1500/1500Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey Empty_bar_bleue  (1500/1500)
SEVİYE:
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey Vote_lcap1500/1500Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey Empty_bar_bleue  (1500/1500)
GÜÇLÜLÜK:

Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey Empty
MesajKonu: Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey   Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptyÇarş. Ara. 24, 2008 8:38 pm

Yozgat ta faaliyet gösteren Ermeniler 1886 da kurulan Hınçak Komitesi nin direktifleri ile hareket ediyorlardı. Ermenilerin Yozgat ta en fazla faaliyette bulundukları yer ise Boğazlıyan Kazası ydı. Propagandalarına haklılık kazandırmak ve taraftar toplamak için Türkler aleyhine hayali tehcir davası açan Ermeniler bu faaliyetlerini, Yozgat Mutasarrıfı olan Leon Efendi kanalıyla İngilizlere de aktarmışlar, İstanbul Hükümeti üzerinde baskı kurmaya çalışmışlardır.
Hınçak Komitesi nin Orta Anadolu da faaliyet gösteren merkezi Merzifon du. Merzifon Küçük Ermenistan İhtilal Merkezi adını almıştı. Komitenin reisi ise Merzifon daki Amerikan Koleji nde öğretmenlik yapın Karabet Tomayan ve sekreteri de yine aynı okulda öğretmen olan Ohannes Kayayan dı. Bu öğretmenlerin her ikisi de Protestan Ermeni idiler. Söz konusu bu kişilerle beraber Protestan vaizi Mardiros faaliyete geçmek için önce Çorum, Burhaniye, Sivas, Tokat ve Amasya yı gezerek Ermenilere telkinlerde bulunmuşlar, yaptıkları konuşmalarda 1877 - 1878 Osmanlı - Rus harbi sırasında Ermenilerini katledildiğini ileri sürerek mevcut Ermenilerin birleşmelerini istemişlerdir. Ayrıca, yabancı devletlerin dikkatini çekmek için de çeşitli olaylar tezgahlamışlardır.
Maddi yönden oldukça güçlü olan ve oluşturdukları dayanışma sonucu silahlanan Ermeniler çeteler oluşturarak Anadolu nun ve Yozgat yöresinin içinde bulunduğu kötü durumdan da faydalanarak soygun ve talan işlerine girişmişlerdir. Onların bu soygun ve talan hareketlerinin amacı karışıklık çıkararak dikkatleri üzerlerine çekmekti. Ermenilerin bu faaliyetlerinin artması üzerine çekmekti. Ermenilerin bu faaliyetlerinin artması üzerine, Osmanlı Devleti 14 Mayıs 1915 te 3 maddeden oluşan Tehcir Kanunu nu çıkarmıştır. Bu kanuna göre;

1- Savaş vaktinde ordu, kolordu ve tümen komutanları ve bunların vekilleri ile müstakil mevki komutanları ahali tarafından herhangi bir surette hükümet emirlerine ve memleketin savunmasına ve asayişin korunmasına dair işlere ve tertiplere karşı muhalefet ve silahla tecavüz ve direnme görülürse hemen askeri kuvvetle bastırılması ve tecavüz ve mukavemeti yok etmeye mezun ve mecburdur.

2- Ordu ve müstakil kolordu ve tümen komutanları askerlik icaplarından dolayı veya casusluk ve hıyanetlerini sezdikleri köyler ve kasabalar ahalisini tek tek veya toplu diğer mahallere sevk ve iskan ettirebilirler.

3- Bu kanun çıktığı günden itibaren muteberdir.

Osmanlı Devleti nin çıkardığı bu kanunu da dinlemeyen Ermeniler 2 Eylül 1915 te Yozgat ın Boğazlıyan ilçesine bağlı köyleri yine ateşe vermişler, duruma müdahale etmek üzere bölgeye jandarma kuvvetleri gönderilmiş ancak, Ermeniler Jandarmalara da ateş açmışlardır. Durum, zamanın İçişleri Bakanlığı na bildirilmiş, Bakanlık da bir telgraf emri ile buradaki Ermenilerin 24 saat içinde bölgeden çıkarılarak Suriye istikametine sevk edilmelerini emretmiştir.

Bu olayların meydana geldiği sırada Boğazlıyan ilçesinin kaymakamı Kemal Bey di. Kemal Bey, bu emir üzerine Jandarma Komutanı ile birlikte verilen emri yerine getirmiştir.
Yıllardan beri Türk vatanını parçalamaya çalışan ve her türlü hareketi gayeleri için meşru sayan Ermeniler, Mondoros Mütarekesi ni takip eden günlerde gadre uğramış insanlar pozunda ortaya atılırlar. Kendilerini sürgüne tabi tutanların cezalandırılmasını isterler. Bu isteklerin Mister Brown un telkiniyle Padişaha da kabul ettirirler. Durumun yatıştırılması için suçlu aranmaya başlanır. Bu suçlulardan birinin de Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey olduğu kanaatine varılır.
Boğazlıyan Kaymakamı ve Yozgat Mutasarrıf Vekili Kemal Bey, Ermeni tehcirinde görevini kötüye kullanarak ölümlere sebep olduğu iddiasıyla, idamla yargılanır. Mahkemede çoğunluğunu Ermeni komitecilerin teşkil ettiği ve İngiliz Yüksek Komiserliği nin , Rum - Ermeni Şubesinin temin ettiği birçok yalancı şahit çıkararak akıl ve mantığın kabul etmediği bir sürü suç uydurarak, Kemal Bey in aleyhinde şahitlik yaparlar. Bunun üzerine, mahkemede sanık sandalyesinde bulunan ve avukatlığını Saadettin Ferit Bey in yaptığı Kemal Bey şu tarihi savunmayı yapar:
Düne kadar hakimler heyeti halinde olan sizler, şu dakikada bir tarih mahkemesi sıfatını almış bulunuyorsunuz. Ermeniler tarafından öldürülen dindaşlarının ve soydaşlarının matemi Müslümanların yüreklerinin sızlattığı ve her gün gelen kara haberlerin halkı tahrik etmekten geri kalmadığı malumdur. Ermeniler ise, Rus Ordularının kah önüne geçerek, kah arkasında kalarak, ekseriya memleketin asker kuvvetinden mahrum kalmasına güvenerek facialar meydana getirmekten çekinmiyorlardı. Yozgat Vilayeti dahilinde sevk edilen bazı Ermeni - Muhacir kafilelerine, Ermenilerin Müslümanlara reva gördükleri facialara şahit olmuş, bazı asker kaçaklarının tecavüzü ihtimal dahilindedir.
Ancak, savaşta yenilişimizin aleyhimizde meydana getirdiği hezeyanı durdurmak maksadıyla iddia makamının da isteği üzerine, kurbanlar verilmesi bir siyaset icabı sayılıyorsa, bu kurban, ben olamam. Siz kurban seçmekte değil, ancak hak ve adaletle hüküm vermek vicdani görevini taşıyan bir yüksek heyetsiniz. Mutlaka kurban aranıyorsa, herhalde bu işlerin tertipçisi ve idarecisi olarak benim gibi küçük bir memur bulunacak değildir.
Kemal Bey in bu sözlerden sonra yalancı şahitler, hiç olayları gerçekmiş gibi anlatarak Kemal Bey i iftira yağmuruna tutarlar. Bu iftiralar karşısında Kemal Bey şöyle söyler:
Hepsi yalandır, uydurmadır. Reis Paşa, ben ne bunların söyledikleri Keller köyüne gittim ne de oradan geçtim. Burada vuku bulduğunu iddia ettikleri cinayetlerden de haberim yok. Hele parmaktan çıkmayan yüzüğü almak için kol kesmek; rica ederim. Bu vahşeti kim yapar? Bu derece şem i bir işi yapacak bir insan tasavvur edemiyorum. Esasen, birini ispat edemezler. Çünkü, hepsi iftiradan ibarettir. Benim haberim olmadan bir şey olmuşsa bilemem. Fakat bu ana kadar bu mevzuda hiç bir şikayetçi gelmemiştir. İlk defa burada Mahkeme huzurunda bu şikayetlerle karşılaşıyorum.
Mahkeme bu şekilde devam ederken, İngilizler ve Ermeniler Kemal Bey in asılması için Mahkeme Başkanı Hayret Paşa ya baskı yaptıklarından, Hayret Paşa istifa etmiş yerine Nemrut lakabıyla anılan Mustafa Paşa getirilmiştir.
Nemrut Mustafa Paşa önceden verilmiş bir emri yerine bir memur tavrıyla mahkemeyi sonuçlandırarak 8 Nisan 1919 da Kemal Bey i idama mahkum eder. Önceden hazırlanmış olan bu idam kararı tasdik edilmek üzere saraya gönderilir. Padişah Sultan Vahdettin, Ferit Paşa Millet ile Padişah arasına siyah bir perde çekti diyerek, bu kararı imzalamaz. İş intikam ve bilahare mukatale şeklini alabilir. Yolun şimdiden önünü kesmek üzere fetva-yı şerife talebine mecbur oldum der. Seyhülislam Mustafa Sabri Divan-Harb-ı Örfi tarafından idama mahkum edilen Kemal ın mahkemesi hak ve adle muvafık bir surette icra edilmiş olduğu takdirde, hakkında sadır olan hükm-i idamın derun-i varakada muharrer fetva ve mükul-i şer iyeye muvafık olduğu veraste-i arzdır şeklinde bir fetva verir.
Bu şekilde verilen fetva ile Ermenilere kısas hakkının verilmiş olması gibi garip bir adalet ölçüsü ve İngilizlerin baskısı ile Türk Hükümeti ve İslam Müftüsü bir Türk-İslam vatanseverinin idamını tasdik ettiler.
Cezası infaz edilmek üzere İstanbul a getirilmiş olan Mehmet Bey, Bekir Ağa Bölüğü nden alınarak cezasının infaz edileceği yer olan Beyazıd Meydanı na getirilir. Kemal Bey in asılacağını duyan bütün İstanbullular ve bilhassa vatanseverler Beyazıd Meydanı ndan toplanırlar. Kemal Bey e idam sehpasının önünde son sözünü ne olduğunda, o halka şöyle der:

Sevgili vatandaşlarım, Ben bir Türk memuruyum. Aldığım emri yerine getirdim. Vazifemi yaptığıma vicdanım emindir. Sizlere yemin ederim ki, ben masumum. Son sözüm bugün de budur, yarın da budur. Ecnebi devletlere yaranmak için beni asıyorlar. Eğer adalet buna diyorlarsa, kahrolsun adalet
Kemal Bey in bu sözlerine katılan halk da aynen cevap vererek, Kahrolsun böyle adalet diye bağırmaya başlamışlardır. Kemal Bey, bu son sözlerine devam ederek:
Benim sevgili kardeşlerim, asil Türk Milletine çocuklarımı emanet ediyorum. Bu kahraman millet, elbette onlara bakacaktır. Allah, vatan ve milletimize zeval vermesin. Amin. Borcum var, servetim yok üç çocuğumu, millet uğruna yetim bırakıyorum. Yaşasın Millet...
Kemal Bey in idam hadisesi, İngilizlerin hiç beklemediği şekilde büyük tepki ile karşılanır. Kemal Bey in cenazesi vasiyeti üzerin, Kadıköy Kuşdili Çayırı ndaki oğlunun mezarı yanına gömülmesi için, ailesine teslim edilir. Kadıköy de büyük bir cenaze töreni yapılır. Tabut, Karaköy İtfaiye Karakolu önünden geçerken bir manga asker bayrağı yarıya indirerek selam durur. Alışılmışın dışında, tabut eller üzerinde defnedileceği yere kadar götürülerek, 10 Nisan 1919 Perşembe günü akşam üzeri toprağa verilir.
Kemal Bey in üzerinde çıkan vasiyeti tarihe bir belge olarak kalacaktır.
Merhum sevgili oğlum Adnan ın medfun bulunduğu Kadıköy Kuşdilli Çayır ndaki kabristanda yavrumun yanına gömülmemi diliyorum. Teyzem ve kardeşim Kadıköy ünde sakindirler. Teyzemin adresi Mühürdar Caddesinde 67 numaralı hanedir. Adı İsmet Hanım dır. Defin masrafı teyzeme tevdi buyurulmalıdır. Kabir taşım, hamiyetli Türk ve Müslüman kardeşim tarafından dikilmeli ve üstüne şöyle yazılmalıdır: Millet ve Memleket uğruna şehit olan Boğazlıyan Kaymakamı Kemal in ruhuna fatiha. Perişan zevcem Hatice ye, yavrularım Müzehher ve Müşerref e muavenet edilmesini, yavrularımın tahsil ve terbiyesine ihtimam buyurulmasını vatandaşlarımdan beklerim.
Babam, Karamürsel Aşar Memur-u Sabıkı Arif Bey de acizdir. Kardeşim Münir de kimsesizdir. Bunlara da muavenet olunursa, memnun olurum. Türk Milleti ebediyyen yaşayacak, Müslümanlık asla zeval bulmayacaktır. Allah, millet ve memlekete zeval vermesin. Fertler ölür, millet yaşar. İnşaallah Türk Milleti ebediyete kadar yaşayacaktır. (30 Mart 1335 Boğazlıyan Kaymakam - Sabıkı Kemal)
Millet O nu unutmadı; TBMM 14 Ekim 1922 de çıkardığı özel bir kanunla Milli Şehit olarak kabul etti.
Boğazlıyan da bir mahalle ve bir okul Milli Şehit in adını taşımaktadır.

COĞRAFİ YAPI

Yozgat doğudan Sivas; güneyden Kayseri, Nevşehir, Kırşehir; batıdan Kırıkkale; kuzeyden ise Amasya, Çorum ve Tokat illeri ile çevrili olup, 34º 05 - 36º 10 doğu meridyenleri ile 38º 40 - 40º 18 kuzey paralelleri arasında yer alır.Deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikte olup 1 412 300 Hektar toprağa sahiptir. 81 İl arasında toprak genişliği bakımından 15. sırayı alır. İlin doğudan batıya gidildikçe yüksekliği azalır.
İl in en doğusu ile en batısı arasında 20 050 boylam (meridyen) farkı olup, yerel saat farkı 8 20 dir. Kuzeyi ile güneyi arasında ise, 10 38 lik enlem (paralel) farkı varır. Ancak, fark az olduğundan iklim üzerinde önemli bir etki yaratmamıştır. İlin, doğu - batı uç noktaları arasındaki kuş uçuşu uzaklık 216 km, kuzey - güney uç noktaları arasındaki uzaklık 144 km. dir. Yozgat, alan bakımından Türkiye nin 15. İlidir. İlin; izdüşüm alanı ( km²) 13 597, gerçek alanı ise 14 123 km² dir.
http://urkutlukoyu.yetkinforum.com
*mikail*
Moderatör
Moderatör
*mikail*

Erkek
İş/Hobiler : college
Lakap : lefashion
TUTUGU TAKIM : Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey Gs10
Ruh Hali : Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey Yurekl10

Kişi sayfası
BAŞARI PUANI:
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey Vote_lcap0/0Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey Empty_bar_bleue  (0/0)
SEVİYE:
Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey Vote_lcap0/0Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey Empty_bar_bleue  (0/0)
GÜÇLÜLÜK:

Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey Empty
MesajKonu: Geri: Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey   Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey EmptyCuma Mart 20, 2009 8:04 pm

sagol eline saglik guzel olmus

Ermeni Faaliyetleri ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey
1 sayfadaki 1 sayfası